W obliczu trwającej epidemii koronawirusa polscy przedsiębiorcy oraz zatrudnieni u nich pracownicy mogą otrzymać wsparcie i ochronę ze strony Państwa. W założeniu Tarczy koszty związane z obecną sytuacją gospodarczą zostaną rozłożone solidarnie pomiędzy przedsiębiorców, pracowników, system finansowy oraz sektor publiczny. Zdecydowana większość rozwiązań i regulacji prawnych związanych z Tarczą wdrażana jest w trybie specustawy o przeciwdziałaniu skutkom gospodarczym pandemii koronawirusa opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej.
Powiat Żywieckie poprzez działania Powiatowego Urzędu Pracy w Żywcu realizował będzie wsparcie w obszarach:

Niskooprocentowanej pożyczki z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców. Nabór wniosków dla tego obszaru rozpoczął się 3 kwietnia br. Pożyczka może być udzielona maksymalnie do kwoty 5000,00 zł. Wnioski można składać elektronicznie przez platformę praca.gov.pl lub w formie papierowej. Wypełniony wniosek można wrzucić do przygotowanej w holu Powiatowego Urzędu Pracy w Żywcu skrzynki w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 13.00, oraz za pośrednictwem tradycyjnej poczty.

Dofinansowania: części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych, części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców oraz części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla organizacji pozarządowych. Nabór wniosków dla tego obszaru rozpoczął się w dniu dzisiejszym tj. 22 kwietnia br.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Starostwa Powiatowego w Żywcu w zakładce „TARCZA ANTYKRYZYSOWA” lub Powiatowego Urzędu Pracy.

źródło: Starostwo Powiatowe w Żywcu

Udostępnij Drukuj E-mail